Läkare/Tandläkare/Psykologer

Nedan finner ni en förteckning över svensktalande läkare, psykologer och tandläkare. Tänk på att begära prisuppgift.

LÄKARE

Dr Eva Cazenave-Lacrouts, svensk allmänläkare
33, rue Benoît Malon
92800 Puteaux
Tel: +33 (0) 1 42 04 35 97

Dr Monique de la Fresnaye, svensktalande allmänläkare
51, rue Berthier
78000 Versailles
Tel: +33 (0) 1 39 50 69 00

Dr René Jacob-Vestling, svensktalande allmänläkare, specialist i idrottsmedicin
2 ter rue Georges Brassens
78711 Mantes la Ville
Tel: +33 (0)1 34 78 55 33
Email:
docteur.jacob-vestling@bbox.fr

Dr Christine Lutaud, osteopat-sjukgymnast, svensktalande
23, rue Lalande
75014 Paris
Tel: +33 (0) 6 62 36 69 59
E-mail:
christine.lutaud@gmail.com

Dr Marie Luterkort, leg läkare, med dr, specialist i gynekologi
45 Boulevard de Cimiez
06000 Nice
gynekolog.luterkort@gmail.com
Tel: +33 (0) 4 97 20 22 40

Jérôme Malmström, Osteopat/Naprapat (Svensktalande med fransk utbildning) 
72 bis, rue de la Tour
75016 Paris
Tel: 01 45 04 63 11
E-mail:
jerome.malmstrom@gmail.com

Lykke Tamm, Idrottsläkare på CHU Grenoble och Sveriges olympiska kommitté
80 chemin du Mollard
38410 St Martin d´Uriage
Tel: 06 21 12 14 97
E-mail.
lykke@orange.fr

Dr Zana Turan, Specialist i rekonstruktiv och estetisk plastikkirurgi
174, Boulevard Saint-Germain
75006 Paris
Tel: +33 (0) 1 43 26 06 42
E-mail:
zana@zanaturan.info
http://www.zanaturan.info/index_e.html

Dr Ibrahim Turan, Specialist ortopedi
IM2S
11, Avenue d'Ostende
98000, Monaco
Tel: +377 99 99 10 13
E-mail:
turani@im2s.mc
www.prof-turan.se

 

PSYKOLOGER OCH PSYKOANALYTIKER

 

Psykolog Fanny A. Andersson
17, Rue de Buci
75006 Paris
Mob: 06 63 00 52 85
E-mail:
Fanny.andersson@hotmail.fr

Psykolog Johanna Caetano (barn, ungdomar, vuxna)
8, Rue Dareau
75014 Paris
Mob: 06 82 04 44 52
E-mail:
johanna.caetano@gmail.com

Psykolog/terapeut Malena Hansson
12, Impasse Briare
75009 Paris
Tel: 01 48 74 53 93
Mob: 06 99 45 43 09
E-mail:
malena.h@club-internet.fr

Psykoterapeut Astrid Normann
38, Hameau Bois Fontaine
78170 La Celle-St-Cloud
Tel: 01 39 69 57 51
Mob: 06 73 47 81 46

Psykoanalytiker Katarina Norrman
83, avenue Simon Bolivar
75019 Paris
Tel: 01 42 08 15 37
E-mail:
katarinanorrman@msn.com

Psykolog Elisabeth Ringheim Franck
106, boulevard de Grenelle
75015 Paris
Tel: 01 45 79 55 86
Mob: 06 81 57 55 93

Psykolog/terapeut Ella Stark
41, rue Sedaine
75011 Paris
Tel: 01 43 55 44 56
Mob: 06 88 09 75 91
E-mail:
estark@wanadoo.fr

 

TANDLÄKARE

Dr Jona Andersen (dansk tandläkare)
15 rue Freycinet
75116 Paris
Tel: 01 47 23 01 00

Dr Carole Boubli
20, avenue de Lowendal
75015 Paris
Tel: 01 43 06 20 50
E-mail:
docteurcaroleboubli@yahoo.fr
www.orthodontiste-paris-7-dr-boubli.com

Dr. Saif El Amouri
Centre Dentaire Colonel Fabien
Måndag och onsdag:
91, rue de Prony
75017 Paris
Tisdag och torsdag:
6, rue Albert Camus
75010 Paris
Tel: 01.44.52.69.69
Facebook.com/Dr.Amourisaif

Dr Kerstin Langeland (norsk tandläkare)
3, rue Royale
78000 Versailles
Tel: 01 39 51 19 59

Dr Golsara Mehryan
14, rue Christophe Colomb
75008 Paris
Tel: 01 47 20 73 25
Mob: 06 62 88 49 06

Dr Lena Pyrée
32, avenue Ledru-Rollin
75012 Paris
Tel: 01 43 43 37 01

Dr Ziad Slewa
197 Rue de Lourmel
75015 Paris
Tel: 01 45 54 49 56,
E-mail:
zslewa@hotmail.com 

Navigation

Top