Delegationens personal

  • annika_markovic

    Annika Markovic Foto: Catarina Axelsson

På Sveriges delegation vid OECD och Unesco i Paris arbetar följande personer.

Annika Markovic
Ambassadör (OECD och Unesco)
Ständig representant
Tel: +33 1 44 18 88 83
annika.markovic@gov.se

Jörgen Karlsson
Biträdande ständig representant (OECD)
Biträdande myndighetschef
Tel: +33 1 44 18 88 36
jorgen.karlsson@gov.se

Maria Martignier
Kanslichef (OECD och Unesco)
Tel: +33 1 44 18 88 13
maria.martignier@gov.se

Ulrika Ferenius
Utbildningsråd
Biträdande ständig representant (Unesco)
Tel: +33 1 45 68 34 51/50
ulrika.ferenius@gov.se

Josefine Holmquist
Ambassadråd (OECD)
Tel: +33 1 44 18 88 85
josefine.holmquist@gov.se

Sandra Frimann-Clausen Engel
Ekonomiskt råd (OECD)
Tel: +33 1 44 18 88 91
sandra.frimann-clausen.engel@gov.se

Katarina Isaksson
Näringslivshandläggare (OECD)
Tel: +33 1 44 18 88 89
katarina.isaksson@gov.se

Frida Gustafsson
Handläggare (Unesco)
Tel: +33 1 45 68 34 49
frida.gustafsson@gov.se

Julia Lodén
Handläggare (Unesco)
Tel: +33 1 45 68 32 50
julia.loden@gov.se

Malin Nilsson Doria
Administrativ handläggare (Unesco)
Tel. +33 1 45 68 34 50
malin.nilsson-doria@gov.se
m.nilsson-doria.se@unesco-delegations.org

Inga Magander Masson    
Assistent (OECD)
Tel: +33 1 44 18 88 87
inga.masson@gov.se

Birgitta Zavier
Assistent till ambassadören och Josefine Holmquist (OECD)
Tel: +33 1 44 18 88 84
birgitta.zavier@gov.se

Suzanne Lundkvist-Aka
Assistent till den biträdande myndighetschefen (OECD)
Administrativ assistent
Tel: +33 1 44 18 88 46
suzanne.aka@gov.se

Mustaf Yosef 
Chaufför (OECD och Unesco)
Tel: +33 1 44 18 88 92
mustaf.yosef@gov.se

Hanna Blåhed
Praktikant (Unesco)
Tel: +33 1 45 68 34 50
hanna.blahed@gov.se
h.blahed.se@unesco-delegations.se

Clara Marköö
Praktikant (OECD)
Tel: +33 1 44 18 88 29
clara.markoo@gov.se

Frida Simfors
Praktikant (OECD)
Tel. +33 1 44 18 88 30
frida.simfors@gov.se

För administrativa ärenden se länk nedan
Ambassadens personal