Svenska organisationer i Zimbabwe

I 2016 hade Sverige ramavtal med 19 civilsamhälls - organisationer globalt. Totalt kanaliserades 1,6 miljarder SEK via the Swedish International Development Agency ( Sida ) . Av dessa kanaliserades ca. 38 miljoner SEK via svenska organisationer till partners i Zimbabwe.


Svenska organisationer i Zimbabwe som får stöd från ambassaden:

We Effect / Swedish Cooperative Centre
Kontaktperson: Mr Göran Forssén,  Country Representative,
goran.forssen@weeffect.org
Address: 221 Fife Avenue, Harare, Zimbabwe

Svenska organisationer i Zimbabwe som får stöd från Sida HQ:

Afrikagrupperna / Africa Groups of Sweden 
Kontaktperson:Ms Dean van Rooy Regional Head, Syd Afrika dean.van.rooy@afrikagrupperna.se och Ntando Ndlovu (i Bulawayo) ntando.ndlovu@afrikagrupperna.se

IM - Individuell Människohjälp - Swedish Development Partner
Kontaktperson: Ms Maria Kempe, Regional Chef, Malawi
maria.kempe@manniskohjalp.se och  Mr. Momo Masoka, Landchef Zimbabwe momo.masoka@soir.co.zw

Svenska organisationer som arbeter i Zimbabwe med annat stöd
Diakonia -  Zimbabwe Programmet
Kontaktperson: Mr Philemon M. Jazi, Landchef
philemon.jazi@diakonia.se 
Address: 221 Fife Avenue, Harare, Zimbabwe

Plan Sverige / Plan International
Kontaktperson:Mr Lennart Reinius, Landchef,
lennart.reinius@plan-international.org

Rädda Barnen Sverige / Save the Children International  
Kontaktperson: Ms Sarah Blin
sara.blin@savethechildren.org 

WWF Sverige / WWF International

Kontaktperson:: Mr Enos Shumba, Landchef,
eshumba@wwf.org.zw

Svenska organisationer som arbeter i Zimbabwe med stöd från Sida HQ - utan permanent kontor i Zimbabwe

Olof Palmes Internationella Center
PMU InterLife
Svenska Kyrkan (The Swedish Church Abroad)
Svenska missionsrådet SMR (Swedish Mission Council) 
Union to Union (LO-TCO)
Forum Syd


.

Navigation

Top