Ambassadens personal

  • Torbjörn Pettersson

    Torbjörn Pettersson Foto: Kristian Pohl

Följande personer arbetar på Sveriges ambassad i Addis Abeba:

Torbjörn Pettersson
Ambassadör

Tsion Ayalew
Ambassadörens sekreterare

Sektionen för politik, handels- och kulturfrågor

Karin Stanghed
Ministerråd
Chef för sektionen

Moa Lagercrantz
Ambassadråd
Politik (framför allt Etiopien, Djibouti och IGAD), handels- och kulturfrågor

Murad Issa

Handläggare för ekonomiskt och kulturellt främjande 

Mahlet Mesfin

Handläggare för politiskt och kulturellt främjande

Försvarsmakten

Peter Åström
Överstelöjtnant
Försvarsattaché

Sektionen för bilateralt utvecklingssamarbete

Annika Jayawardena 
Ministerråd / biträdande myndighetschef
Chef för sektionen 

Anette Dahlström
Ambassadråd
Mänskliga rättigheter och demokrati

Alexander Sellerholm
Andra ambassadsekreterare
Forskningssamarbete och humanitära frågor

Elin Carlsson
Förste ambassadsekreterare
Privatsektorutveckling och marknadsutveckling

Elmi Nure
Nationell programhandläggare
Miljö och klimat

Leul Wondemeneh (vik för Feven Netsanet)  
Nationell programhandläggare
Mänskliga rättigheter, demokrati och gender

Bekelech W Giorgis
Assisterande programhandläggare
Controller

Yebankwork Belay
Administratör till sektionen för bilateralt utvecklingssamarbete

Sektionen för regionalt utvecklingssamarbete

Camilla Bengtsson
Ambassadråd
Chef för sektionen

Eva Bursvik
Ambassadråd
Handel och ekonomisk integration
Baserad i Lusaka

Pierre Frühling
Ambassadråd
Demokratisk samhällsstyrning och Mänskliga rättigheter

Ulf Ekdahl
Förste ambassadsekreterare
Sysselsättning med anständiga arbetsvillkor

Christina Sandberg
Förste ambassadsekreterare
Controller/Antikorruptionsrådgivare

Emilie Welam
Förste ambassadsekreterare
Mänsklig säkerhet

Magnus André
Förste ambassadsekreterare
Miljö/klimat

Aklilu Desta
Nationell programhandläggare
Mänsklig säkerhet

Frew Demeke 
Nationell programhandläggare
Demokratisk samhällsstyrning och Mänskliga rättigheter

Ayele Kebede
Nationell programhandläggare
Miljö och klimat

Ibrahim Kasso
Nationell programhandläggare
Migration

Mesfin Mezgebu
Administratör till sektionen för regionalt utvecklingssamarbete

Sektionen för migration

Eva Lindén
Förste ambassadsekreterare
Chef för sektionen

Peter Thulin
Andre ambassadsekreterare
Biträdande sektionschef

Daniel Dissassa
Migrationshandläggare

Meskerem Tsegaye
Migrationshandläggare

Tsion Habtamu
Migrationshandläggare

Temesgen Yohanes
Migrationshandläggare

Selamawit Areda
Migrationshandläggare

Tewodros Alemu
Migrationshandläggare

Elsa Gizaw
Migrationshandläggare

Rebecca Wubishet
Migrationshandläggare

Stefania Tirella
Migrationshandläggare

Feisal Abdurahman
Migrationsassistent

Rahel Abate
Migrationshandläggare

Sektionen för administrativa och konsulära frågor

Emelie Rennerfelt
Ambassadråd
Chef för sektionen

Elin Fredriksson 
Andre ambassadsekreterare
Konsulärt och beredskap

Mina Côté-Fournier 
Tredje ambassadsekreterare
Arkiv och IT

Feben Mengistu
Administrativ handläggare

Bemnet Geleta
Bokförare och kassör

Beruk Mengestu
Lokaler och bostäder

Sillas Baarez
Receptionist/Administrativ assistent

Asnakech Wujira
Administrativ assistent

Elisabeth Lyfors
Administrativ och konsulär handläggare

Tesfaye Diriba
Administrativ och teknisk assistent

Tewodros Tesfaye
Chaufför

Mequanint Ayelegn
Chaufför

Tesfaye Ensene
Chaufför

Kiros Gebremedhin
Chaufför

Assefa Derso
Vaktmästare

Navigation

Top